MEM-TEK Bülteni 10.Sayı Çıktı Tema: COVID-19

10 yaşını tamamlamış olan MEMTEK tüm hızla Ar-Ge çalışmalarına devam ederken her zaman yapmayı hedeflediği gibi bilimde güncel konuları takip etmeye devam ediyor. 2020 yılının Mart ayından beri ülkemizin de bilfiil içinde olduğu zorlu pademi koşulları tüm dünyayı beklenmedik şekilde yakalamış ve hayatlarımızı pek çok yönüyle belki de kalıcı biçimde etkilemiştir. Çok sayıda vakanın gözlendiği, SARS-Cov-2 virüsünün sebep olduğu COVID-19 pandemisinin sağlık ve çevre üzerinde etkilerinin incelenmesi büyük bir ivme ile başlamış ve devam etmektedir. Tüm dünyada COVID-19 pandemisi üzerine Ar-Ge çalışmalarına yoğun yatırımların yapılması ile problemin çözümüne hızla ulaşılmaya çalışılırken etkilerininde en aza indirilmesi yönünde üstün gayret gösterilmektedir. Bu sayımızda, salgının sağlık ve çevre üzerindeki etkilerini membran teknolojileri şemsiyesi altında ele almış bulunuyoruz.

İlk olarak hastalığın tedavisinde membran teknollojilerinin kullanımı konusunda bir dosya sunulmakta olup, bu bölümü ilgili konuda seçkin çalışmaları olan akademisyenlerimiz ile gerçekleştirdiğimiz röportajlar takip etmektedir. Buna ek olarak, salgının çevre sağlığı üzerindeki etkileri hava, su kirililiği ve katı atık yönetimi penceresinden ayrı bir dosya olarak sizlere sunulmuş ve tüm güncel çalışmalar özetlenmiştir. Merkezimizde halihazırda atıksularda virüs ve viral ilaçların gideriminde membran teknolojileri konularında proje ve lisansüstü çalışmalar gerçekleştirmektedir. Yerli maske üretimini de içeren ilgili çalışmalarımızdan da kısaca bahsetmiş bulunmaktayız.

Değerli okuyucular, sizleri MEM-TEK Bültenine hem fikren hem de fiilen katkı ve destek vermeye davet ediyoruz. Sizlerden gelecek öneriler alanımızla ilgili kısa ve uzun vadede planlayacağımız çalışmalara yön verecektir. Bu konudaki önerilerinizi, memtek@itu.edu.tr e-mail adresine iletebilirsiniz.