rkaya@itu.edu.tr
İnşaat, Çevre Mühendisliği Bölümü

Recep Kaya

Doktor Öğretim Üyesi

Biyografi

Öğretim Üyesi Dr. Recep Kaya, Mayıs 1987’de İstanbul, Türkiye’de doğdu ve Haziran 2007’de Sakarya Üniversitesi’nden (SAÜ) çevre mühendisliği diplomasını su/atık su arıtma uzmanlığıyla aldı.

2010-2021 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Membran Teknolojileri Ulusal Araştırma Merkezi’nde (MEM-TEK) çalıştı ve ilk olarak akı optimizasyonu bağlamında farklı filtrasyon proseslerinin membran modül tasarımını inceledi. İSTKA projesi kapsamında – daha sonra TÜBİTAK projesi kapsamında membran biyoreaktör (MBR) kirlenme kontrolü alanında çalışıyor. Bu konuda 2018 yılında doktora tezini tamamladı.

Daha sonra MEMSİS’e araştırma mühendisi olarak katılan Dr. Recep Kaya, içi boş fiber membran üretimi, üretim yönetimi, endüstriyel ölçekte üretim makine kurulumları ve MBR modüllerinin seri üretimi gibi çeşitli konularda çalıştı. Son yılları MBR modül seri üretiminin optimizasyonu ile ilgiliydi. Buna paralel olarak MEM-TEK’e özel olarak içme suyu ve atık su arıtma alanında araştırma görevlisi olarak çalıştı.

Dr. Kaya , 2021 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Yardımcı Doçentlik pozisyonunu aldı. Aynı yıl TÜBİTAK’tan nanofiber membranlarla ilgili doktora sonrası projesi kabul edildi. Nanofiber filtre projesini Kuzey Amerika’daki Michigan Eyalet Üniversitesi ve McMaster Üniversitesi ile işbirliği yaparak tamamladı.

Eğitim

  • – Doktora, Çevre Bilimleri ve Mühendisliği, İstanbul Teknik Üniversitesi
  • – Yüksek Lisans, Çevre Bilimleri ve Mühendisliği, İstanbul Teknik Üniversitesi
  • – Lisans, Çevre Mühendisliği, Sakarya Üniversitesi